Blog Başlık

‘BENLER ALININCA KANSERE DÖNÜŞÜR MÜ?’ SORUSUNUN CEVABI

Ben olarak bilinen iyi huylu nevusler deride melanin pigmenti üreten hücreler olan melanositlerin vücutta belli noktalarda aşırı çoğalması ile oluşur. Bazı benler zamanla güneş ışınlarının ve sürekli travmaya maruz kalmanın etkisiyle ‘kötü huylu’ya yani deri kanserlerine dönüşebilir. Aile öyküsü deri kanserleri için risk faktörüdür.

Plastik cerrahide ilerde deri kanserine dönüşebilecek nevusleri ve deri kanserlerini genel olarak ‘çıkartarak’ cerrahi olarak tedavi ediyoruz. Kozmetik olarak istenmeme ise en sık cerrahi uygulama nedenimiz.

Toplumuzda benlerin alınması için söylenen ‘bıçak değince kötüye dönme’ ifadesi tamamıyla yanlış ve ne yazık ki çok yaygın olarak kabul görmesinden dolayı ‘kötü huylu ben’i olan bir çok hasta hastalığının ileri evresinde başvurmakta. Halbuki erken teşhis tüm hastalıklarda olduğu gibi çok önemli.

Deri kanserinden korunmak için özellikle yaz aylarında olmak üzere her mevsimde en suçlu etken olan güneşten korunmalıyız. Açık ten rengine sahip insanlar buna daha çok dikkat etmeliler. Vücuttaki benler şekil değişikliği, boyut artışı, sınır düzensizliği açısından sürekli kontrol edilmeli ve değişiklik fark edildiğinde doktora başvurulmalıdır.