Blog Başlık

BEN ALINDIKTAN SONRA İZ KALIR MI?

Derimizdeki pigment üreten hücrelerin belli alanda yoğunlaşmasıyla ortaya çıkan nevüs olarak adlandırdığımız benler genellikle iyi huyludur. Kronik travma ve güneş ışınlarına maruziyet sonucu kötü huyluya dönüşebilirler. Ayrıca ailesinde herhangi bir tür deri kanseri olanlarda ve açık ten rengine sahip insanlarda normal populasyona göre deri kanseri görülme riski artmıştır.

Şüphe uyandıran benler boyut, şekil ve renkleri açısından takip edilmeli, değişiklik gözleniyorsa alınmalıdır. Şüpheli benler dışında kişiye görsel olarak rahatsızlık veren nevüsler de alınabilir.

İşlem lokal anestezi altında muaynehane şartlarında yapılır. İz kalıp kalmayacağı en merak edilen konudur. İz kalmaması açısından ameliyat plastik cerrahide tanımlanmış olan vücut çizgilerine paralel olarak yapılır. İz kalma ihtimali kişiden kişiye değişmekle beraber omuzlar, göğüs bölgesi, sırt, ense ve çenede iz kalma ihtimali diğer vücut bölgelerine göre yüksektir. Fakat genellikle ameliyattan 6 ay sonra yakın mesafeden zor seçilebilecek derecede az iz kalır.